Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Česká nádraží se stávají útočištěm nejen cestujících, ale i mnoha bezdomovců, vandalů. Vlivem jejich působení vznikají našemu největšímu poskytovateli osobní přepravy škody dosahující astronomických hodnot. Lásku a obdiv k vlakům a upraveným nádražím inspirovala Honzu Kořistu z Lysé nad Labem k tomu, aby společně se svými kamarády vymalovali nádraží v jejich rodném městečku. Honza se přihlásil se svým projektem do Nadace Robert-Bosch, ve výběrovém řízení uspěl a získal potřebné finanční prostředky.
Se známými, kamarády a lidmi, kterým není lhostejný vzhled jejich městečka, dali hlavy dohromady a postupně začali realizovat to, čemu se všichni jen smáli…
Honzo, co tě vlastně inspirovalo k tomuto počinu?
„Bylo to úplně jednoduché. Chtěl jsem něco podniknout ve svém okolí, zapojit se do veřejného dění. Proto jsem se zúčastnil semináře v rámci programu Theodor-Heuss Kolleg pro aktivní mladé lidi. No a na základě mých zájmů – doprava/železnice, veřejné prostory a občanské aktivity – mě jeden vedoucí kurzu dovedl k nápadu. Když přidám ještě to, že mám rád výtvarné umění, připadá mi tímto snad naprosto samozřejmé, že jsme museli vyzdobit nádraží malbami.“
Jak dlouho trvala tato akce a její příprava?
„Celý projekt trval jeden rok – od vzniku nápadu na terase dětského domova poblíž Vidně až po slavnostní zakončení v Berlíně. Nejdříve jsem pro svůj záměr získal tým lidí, a to i z různých institucí jako škol apod.. Potom jsme získali finanční prostředky od nadace, od ČD i od města. Pak už jen učitelé ze škol spolu s mladými a s veřejností připravovali výtvarné zpracování – vymýšleli koncepci výzdoby obrovských ploch nádražního podchodu a vstupních prostor. Při samotné akci týden chodily snad všechny třídy lyských škol a školky na nádraží malovat. Vyvrcholením byl jednodenní „event“ s kulturním programem, kdy se podchod zaplnil malujícími „dospělými“. Také se můžeme chlubit výjimečnou účastí asi tisíce lidí.“
Mohl bys uvést konkrétní přínosy, které z toho pro tebe, tvé kamarády a městečko plynuly?
„Získal jsem zkušenosti ve spoustě oblastí. Od projektového řízení přes vedení týmu až po technickou organizaci. Taková praxe a hlavně činnost na vlastní a plnou zodpovědnost mě, myslím, nasměrovala na celý další profesní život. Moji kamarádi neskutečně přispěli k úspěchu celé akce a rovněž nasbírali neocenitelné zkušenosti. No a město Lysá nad Labem se může pyšnit krásným nádražím, které si jeho obyvatelé sami vyzdobili. Všechny generace viděly, že sami můžou nepřehlédnutelně zasáhnout do vzhledu města. Nás všechny akce stála mnoho úsilí a za to přinesla úplně ohromující výsledek. Přijeďte se do Lysé nad Labem sami přesvědčit!
Co bys vzkázal závěrem podobně smýšlejícím…
„Peníze na vaše záměry „leží“ na každém rohu. Stačí jen uskutečnit svoje plány. Bude vás to stát hodně úsilí a všeho jiného a zároveň vám to milion věcí přinese. Můžete udělat, co chcete, protože cokoliv je možné. Jděte do takové výzvy a posílí nejen vás, ale hlavně vaše okolí – díky přineseným výsledkům. Když jsme hledali tipy pro způsob provedení, vzali jsme v úvahu některé menší projekty v Německu a Česku, ale hlavně úžasně zkrášlené podchody na Praze 4. Projekt Galerie v průvanu vychází z těchto zkušeností a rozsahem výzdoby a množstvím zúčastněných malířů, pomocníků a podporovatelů je zcela překonává.“
Oslovili jsme i zaměstnance nádraží v Lysé nad Labem. Pan výpravčí, který si nepřál být jmenován, se vyjádřil, že ho „projektanti“ nijak nezatěžovali a více méně si jich ani nevšímal: „... je to hodně o názoru, mě se to ale líbí. Je to určitě lepší, než čmáranice od sprejerů.“ Oproti němu usměvavá a příjemná paní Božena Grábnerová, která cestujícím spolehlivě poskytuje informace v ČD centru, byla vstřícnější: „Malůvky jsou moc hezké, cestující si je moc chválí! Je potřeba se o ně ale starat, protože některé nátěry oprýskávají. Určitě mi to nezkomplikovalo práci, ráda jsem naše mládežníky podpořila!“
Více informací o samotném projektu se můžete dočíst na jeho webových stránkách. Vřele vám doporučujeme si také prohlédnout bohatou galerii fotek, která dokládá náročnost projektu... http://www.lysa.nl/galerie-v-pruvanu
Tak nad čím ještě přemýšlíte? Chopte se barviček a štětců a vymalujte si to vaše nádražíčko!
datum: 14.04.2008 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.