Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Václav Havel. Významná osobnost našich politických, literárních i vprostě „člověčích“ a demokratických nejen českých, ale také světových dějin. Kdo alespoň jedenkrát nenarazil na nutnost či jen prostý zájem vyhledat co nejvíce informací o tomto českém disidentu. A právě v tom Vám může pomoci Knihovna Václava Havla, která nemá své místo nikde jinde než v hlavním městě. Že jste o ní nic neslyšeli? Pak čtěte dál.
Její vznik se datuje 26. červencem 2004 a její poslání je vcelku pochopitelné a jasné již ze samotného názvu. Ano, uhodli jste. Jedním ze základních úkolů je starost o zpřístupnění všech materiálů mapujících dramatikův a politikův život a tvorbu. V knihovních fondech najdete množství publikací, korespondence, dokumentů nejrůznější povahy, včetně archiválií. Uchovává odkaz Václava Havla, který bude určitě mnohé inspirovat, mnohé provokovat a na kterého budou mnozí chtít navázat.
Kromě materiálů pořádá Knihovna Václava Havla také klubová setkání, která probírají témata lidsky veřejná a která se snaží nejen diskuzí o budování zdravé občanské společnosti. Společnosti takové, o jakou se snažil a snaží samotný Václav Havel. Pokračují zde známá diskuzní setkání Amálie, jejichž poetický název převzala podle vily v Lánech, kde je Václav Havel ještě jako český prezident pořádal a kde také započala jejich dlouhá tradice.
Stálou expozici tvoří projekt Václav Havel – český mýtus situovaný v Hergetově Cihelně (pro nepražské – Praha 1 – Malá Strana), jehož výtvarnou a architektonickou stránkou si vzal pod palec významný český architekt Bořek Šípek. Výstava Vám umožní pohlédnout na povrch i do nitra událostí a okolností rotujících okolo Havla.
Kromě ní se čas od času pořádají kulturní pořady. V únoru to byl například Václav Havel – 70. léta 20. století. Cyklus čtení Havlovy tvorby ze zmíněných 70. let připomínaly dobu represí. Proběhly také cykly Václav Havel – 60. léta 20. století, Václav Havel – 50. léta 20. století, Spiklenci (nazván podle Havlovy první disidentské hry), veřejné čtení knihy Osudy dobrého vojáka Švejka a Dona Quijote de la Mancha. Právě posledně jmenované se stalo jakýmsi potvrzením nově navázané spolupráce Knihovny Václava Havla se španělským kulturním Cervantesovým institutem v Praze (2005).
Knihovna má za sebou také publikační počin. V roce 2004 vydala knihu „Praha – Washington – Praha“, jež obsahuje depeše zasílané v revolučních dnech 1989 americkým velvyslanectvím v Praze Ministerstvu zahraničí USA.
Mezi zakladatele Knihovny patří manželka Václava Havla herečka Dagmar Havlová, profesor sociologie Miloslav Petrusek a nynější ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.
Více najdete na: http://www.vaclavhavel-library.org
datum: 31.03.2008 | autor: Petra Trombalová
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.