Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Bohužel se slibovaný týden protáhl o mnoho více, než jsem nečekala. V minulém příspěvku jsem slíbila napsat něco málo o místních pamětihodnostech, ovšem základní informace o místních památkách si všichni můžeme najít na internetu nebo v průvodcích, proto jsem se rozhodla pojmout tento příspěvek spíše jako fotoesej.
V předchozích článcích jsem již psala o tom, že samotný kampus se nachází pouhých pár bloků od Bílého domu (Obr. 1), dokonce je to k němu poměrně příjemná, zhruba 15minutová procházka. Procházela jsem okolo už několikrát a jediné, co se mění drasticky, je počet turistů před Bílým domem (Obr. 2).
Obr. 1 a 2 – 1. Bílý dům za únorového slunečného sobotního odpoledne…..
2. ….a všudypřítomní turisté
Dalších zhruba 15 minut chůze je to ke Capitol Hillu a centra americké politické moci – Kapitolu (Obr. 3). Tato budova je nejen politickým centrem, ale také hlavním urbanistickým bodem celého Washingtonu (Byl vydán zákon, že žádná jiná budova ve městě nesmí být vyšší než samotný Kapitol. Proto zde nenajdete budovu s více než 12 patry.). Musím říct, že mě docela pobavilo, když jsem zjistila, že to, co je hlavním terčem turistického zájmu, je vlastně zadní část Kapitolu. Dobrým ukazatelem je socha na vrcholu budovy, která překvapivě přehlíží celý The National Mall (Obr. 4). Přední část vypadá takto (Obr. 5). Byla jsem u Kapitolu se skupinou mezinárodních studentů a jedna slečna se neustále domáhala informace o tom, kdo že to je zpodobněn jako socha. Nedařilo se mi jí vysvětlit, že to nemusí být konkrétní osoba, leč bezúspěšně. Nakonec jsem zašla za policejní hlídkou, abych se zeptala a kamarádku přesvědčila. Musím říci, že z první odpovědi, že se jedná o zaměstnance měsíce, jsem byla trochu překvapená a hlavně pobavená, druhá, správná, odpověď pak byla, že se jedná o symbol svobody….možná bych měla napsat Svobody, té pravé americké.
Obr. 3 Něco téměř nevídané – Kapitol bez turistů!
Obr. 4 The National Mall Kapitolu, na jeho druhé straně se nachází Lincoln Memorial
Obr. 5 Hlavní vchod do Kapitolu
Protože se nám nepodařilo dostat se do prohlídky Kapitolu, tak jsme se rozhodli jít k Nejvyššímu soudu Spojených států, který se nachází na druhé straně Capitol Hillu. Trochu jsem si připadala jako na dovolené v Řecku. No posuďte sami (Obr. 6) Nevím, zda jsme to už zmínila, ale mým oborem studia jsou sociální dějiny se zaměřením na Spojené státy v 50. a 60. minulého století, a proto mě nápis na vstupním portále Nejvyššího soudu pobavil „Equal justice under law“ neboli „Rovnoprávnost zaštítěná právem“. Nedovedu si představit, že by o tom byli přesvědčeni všichni, kdo se s právem dostali do křížku (Obr. 7). Hned vedle je pak několik budov Kongresové knihovny, kam se ještě chystám, takže tu si nechám na někdy jindy.
Obr. 6 Supreme Court, Washingon DC…nebo Řecko v parném létě?
Obr. 7 Vstupní portál s nápisem
Od Kapitolu jsem se vydala zpět k dočasnému domovu a procházela jsem místní čínskou čtvrtí. Jedinou křižovatkou se dá vstoupit do naprosto odlišného prostředí (Obr. 8), které je z části zaplněno čínskou kulturou, ale hlavně čínskými bistry. Sedí tam jedno vedle druhého, po chvíli přestanou vonět, ale ten dojem se za chvíli změní. Bohužel Washingtonská čínská čtvrť se rozkládá na několika málo blocích a stejně rychle, jak se do ní vstoupí, tak se z ní vystoupí. Zato s velkou pompou a grácií (Obr. 9).
Obr. 8 Pár kroky za roh se všechno změní…
Obr. 9 Slavobrána otevírající vstup do čínské čtvrti.
Celkově se dá říci, že místní architektura je všemožnou směsicí. Jen v pěší vzdálenosti do deseti minut od mého místního domova se můžete setkat s ulicí malých domků v koloniálním stylu (Obr. 10), s komplexy apartmánů (Obr. 11) nebo jejich kombinací (Obr. 12). Mimo obytných domů či kanceláří je téměř na každém rohu kostel (Obr. 13 a 14).
Obr. 10 Až se mi chce říct „roztomilost sama…“
Obr. 11 Stále mají byty k pronajmutí
Obr. 12 Nemohu se ubránit pocitu, že to k sobě sedí…
Obr. 13 St.Stephen Martyr Church
Obr. 14 Kostel Pilgrimů
A zcela nepřekvapivě, opět v dosahu příjemné procházky, se nachází Georgetown a jedna jeho součást – Dumbarton Oaks. Tato oblast je známá pro dvě věci – byla místem konání jedné z mírových konferencí po skončení 2. světové války a v současné době má vyhlášené tenisové kurty. Na jejich vyfocení bylo již příliš pozdě, ale tamní domky patří mezi ty, majitelem alespoň jednoho z nich bych se někdy chtěla stát (Obr. 15).
Doufám, že se mi podařilo vám přiblížit něco málo ze zajímavých zákoutí a míst hlavního města Spojených států a brzy na viděnou.
datum: 21.03.2008 | autor: Míša Blažková
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.