Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

František Vláčil – oslava výjimečnosti

Petra Trombalová

Kdo by neznal významného filmového režiséra Františka Vláčila? Poctu této osobnosti skládá od 15. února Císařská konírna Pražského hradu výstavou František Vláčil: ZÁPASY.

Českotěšínský rodák má na svém kontě takové filmové skvosty jako Adelheid, Stín kapradiny, Údolí včel, Markéta Lazarová či Dým bramborové natě (a samozřejmě mnoho mnoho neméně slavných uměleckých počinů). Po sametové revoluci převzal jako první Českého lva za celoživotní dílo. A že se stal prezidentem České filmové a televizní akademie nemůže překvapit také nikoho.

Genius, který propadl alkoholu. Nedostižitelný vzor. Znepokojující dílo. I tato slova jsou užívána ve spojitosti s Vláčilovou osobností. Snad Vám více napoví výstava, která by rozhodně neměla ujít Vaší pozornosti. Hlavním informačním zdrojem budou fotografie. Záběry z filmů smíšené s fotkami z natáčení i režisérova soukromého života doplní sekvence historických veledramat – Údolí včel a Markéta Lazarová. Ty pak diváci spatří na zavěšených plátnech zavěšených v Konírně. Organizátoři výstavy, Správa Pražského hradu a Barrandov Studio, tak naprosto nenásilně a nenápadně propojili svět výstavní se světem právě probíhajícího filmu. Hlavní důraz je kladen na dosud nezveřejněné snímky z barrandovského archívu, Národního filmového archívu a od pamětníků.

Návštěvníky čeká několik tematických okruhů. První část se těsně dotýká samotného Františka Vláčila-člověka, Vláčila-režiséra a Vláčila-tvůrce. Druhá s sebou nese vyčerpávající studnici informací o již zmiňovaném filmu Markéta Lazarová, třetí cele patří Údolí včel. Poslední část zavede nadšence do soukromého ateliéru. Kamera a vše, co s filmem souvisí, možná dokáží přiblížit práci filmového tvůrce a pochopit propracovanost Vláčilova umění.

Roli kmotrů výstavy na sebe vzali Vlastimil Harapes, Jan Kačer, Vladimír Körner, František Uldrich a Magda Vašaryová. Hlavním realizátorem a kurátorem v jedné osobě je filmový historik Pavel Jiras, muž s bohatou publikační činností. Čestnou záštitu nad multimediálním podnikem převzali prezident Václav Klaus a primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.

Expozice o Františku Vláčilovi bude první vlaštovkou, která by měla přinést sérii výstav dalších. Na to, komu budou věnovány ony plánované říká generální ředitel Barrandov Studio a předseda představenstva Vladimír Kuba: „Atraktivních a zajímavých látek i skvělých osobností pro další expozice je dostatek. Mohu jmenovat například Miloše Formana, Karla Kachyňu, Gustava Machatého. Přitom nemusí vždy jít o výstavu věnovanou jen tvůrci. Například v případě Miloše Formana se přímo nabízí expozice o vzniku jeho slavného Amadea, kterého točil z velké části v Praze. Vždyť to byl první přelomový film, který v Česku ukázal, jak se dělá americký biják. V našich archivech máme dostatek velmi zajímavého materiálu z tohoto natáčení a mnoho lidí, kteří byli ve štábu Amadea, pracuje dosud na Barrandově. Konkrétním výběrem dalších expozic se ale budeme zabývat, až vyhodnotíme zkušenosti, které nám přinese výstava věnovaná Františku Vláčilovi.

Můžeme se jen těšit.

datum: 12.03.2008 | autor: Petra Trombalová

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse