Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Těšili jste se na premiéru dlouho chystaného filmového snímku Bathory? Musíme vás zklamat. Její scénárista a režisér v jedné osobě, Juraj Jakubisko, se totiž na konci prosince minulého roku nechal slyšet, že ani druhý termín únorové premiéry nebude ten poslední. Zatím konečný verdikt slovenského umělce padl na 10. červenec 2008. To znamená, že si nedočkaví diváci musí na tento nejnákladnější projekt (asi 350 milionů korun) ještě chvilku počkat. Bude platit: kdo si počká, ten se dočká?
Historický velkofilm z britsko-maďarsko-česko-slovenské koprodukce si jako svou předlohu vzalo životní osudy uherské šlechtičny Alžběty Báthoryové. Kdo by neznal krvavou „Čachtickou paní“? Alžběta, která se nejen do českých dějin zapsala jako nejmasovější vražedkyně všech dob (je dokonce v Guinessově knize rekordů), se na sklonku svého života usadila v Čachticích u Nového Města nad Váhom, kde umučila přes 500 mladých žen a dívek. "Dlouho jsem hledal evropský námět, uvažoval jsem o Štefánikovi, ale Báthoryová je známější," říká Jakubisko. „Můj filmový scénář sleduje osudy neobyčejné ženy, která vlastnila majetek větší než samotný král a která čelila mužským bojům o moc v dobách, kdy svět nebyl na silné a statečné ženy připraven. Děj se odehrává na přelomu 16. a 17. století, kdy se formovala současná podoba Evropy a kdy malé státy v jejím středu hrály svou významnou historickou roli,“ dodává režisér. Látku k Jakubiskovu 15 celovečernímu filmu našel její autor již v poloviny 90. let minulého století.
Příběh je označován jako milostný thriller o nenaplněné lásce Alžběty Báthoryové ke slavnému italskému malíři Caravaggiovi, o manželství s hrabětem Ferencem Nádašdym i o zástupci krále a správci země Uherské, palatinu Jiřím Thurzovi, hlavním protivníku Alžběty.
Nejdražší historický film střední Evropy je natáčen v angličtině, čeští, slovenští a maďarští návštěvníci kinosálů mohou počítat s verzí v národním jazyce.
A jaké herecké obsazení na nás v kinech čeká? Postavu krvelačné Alžběty ztvárnila jednatřicetiletá britská herečka Anna Frielová, která nahradila původně zvažovanou Famke Janssenovou. Roli zemana Thurza svěřil režisér Karlu Rodenovi. Kromě zmiňovaných se představí řada českých, slovenských i dalších zahraničních herců. Juraj Jakubisko angažoval i herce Bolka Polívku, Jiřího Mádla, Lucii Vondráčkovou a Marka Vašuta. Nebude chybět ani populární italský herec Franco Nero.
Jakubiska neprovázelo s natáčením tak nákladného projektu jen štěstí. Všichni si jistě pamatujeme na bulvární šarvátky se Zdeňkem Troškou o to, kdo vlastně příběh o Alžbětě Báthoryové zpracuje. Následně vyplul jako zázrakem termín premiéry již na podzim 2006, což se samozřejmě nestalo. Docházely peníze, pak potíže se zvukovou postprodukcí a nakonec byl film ukraden přímo ze střižny, přičemž zloději za něj požadovali výkupné. Věru trnitá cesta.
Snad se konečně štěstí unaví a ve slibovaném červenci usedneme do kin, abychom Jakubiskovu Bathory spatřili. Mezitím si alespoň můžeme osvěžit paměť Čachtickou paní Jožo Nižňanského.
datum: 01.02.2008 | autor: Petra Trombalová
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.