Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Karel Čapek (jakožto objevitel slova robot) by měl radost, jak se jeho myšlenka bohulibě rozvíjí. A to nejen v rámci Katedry softwarového inženýrství Matematicko-fyzikální fakulty UK a občanského sdružením Robonika, které společně pořádají České národní kolo soutěže Eurobot. Registrace končí datem 31. 1. 2008, v dubnu se pak v Praze rozjede samotné české klání a o měsíc později nic nebrání Vaší účasti v Mezinárodním finále v německém Heidelbergu.
Jde o soutěž na mezinárodní úrovni, která datuje svou historii od roku 1998. Těm, kteří však o Eurobotu slyší úplně poprvé, vysvětlíme hlavní strategii. Eurobot je ve zkratce amatérská robotická soutěž pro týmy mladých lidí z celého světa, kteří jsou sdruženi ve studentských projektech, nezávislých klubech nebo výukových projektech. Cílem je vytvořit roboty, kteří budou zcela samostatně soutěžit s jinými roboty ostatních týmů. Důležité je, že jednotlivé zápasy probíhají bez lidského zásahu. Nikdo nic neovládá, vše si řídí roboti sami.
Zaměření na „týmy mladých lidí“ (převážně středo- a vysokoškoláky) dává soutěži možnost uplatnit studentskou teorii v praxi. Mnohé školy pojímají robotí zápasy jako skvělou pomůcku ve výuce samotné, například ve formě studentských praktických cvičení či projektů.
A co samotné aktéry soutěže čeká v tomto ročníku? V roce 2008 bude na robotech ležet nelehký úkol. Musí se vypravit na Mars, aby hledali možné stopy života v geologických vzorcích. Ty budou posílat k další analýze zpět na planetu Zem. Protože vzorky musí zůstat v co nejlepším stavu, je lepší je posílat zmrazené - buď v chladicích kontejnerech, anebo v obyčejném kontejneru, ale obložené ledem. A jak bude celá tato nesmírně náročná mise probíhat na skutečných hracích polích? Velmi zjednodušeně řečeno: na hřišti budou roboti sbírat zmíněné vzorky, představované barevnými florbalovými míčky, a led ve formě míčků bílých. Nalezené míčky- vzorky z Marsu- budou roboti umisťovat do „obyčejných“ nebo „chladicích“ kontejnerů. Existuje však mnoho možností, zákazů či řešení daných situací.
Proto pokud jsme Vás aspoň trošku zaujali, přečtěte si důkladně všechny detaily soutěže. Pravidla si stáhněte zde.
Od roku 2006 rozšířili organizátoři soutěž o kategorii Eurobot Junior. Protože jde o mladší tvůrce robotů do 18 let, jejich úkol je také jednodušší. Stavějí roboty, kteří nejsou autonomní, ale které soutěžící během hry sami ovládají (po drátě). Organizátoři uvažují o jejím zařazení také do českého prostředí.
Důležité i méně důležité otázky související s Eurobotem posílejte můžete posílat na eurobotický e-mail. Napište si o další informace
Samozřejmě můžete také kontaktovat pořadatele českého kola RNDr. Davida Obdržálka z MFF UK, Katedry softwarového inženýrství na telefonním čísle 221 914 270.
Množství „robotických“ zajímavostí pak najdete na robotika.cz a eurobot.mff.cuni.cz
datum: 09.12.2007 | autor: Petra Trombalová
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.