Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Paneláček sem, paneláček tam, všude, kam se podívám. Množství šedivých budov z dob budování a rozmachu komunistické společnosti je cizí jen málokomu. Funkčnost panelákové architektury neodmyslitelná, estetická stránka zanedbatelná. A právě s nelíbivostí těchto staveb se rozhodla skoncovat Incheba Expo Praha a Státní fond rozvoje bydlení. A jak toho chtějí dosáhnout? Odhodlali se a společně vložili své naděje do mladých, nadějných posluchačů vysokých škol a studentů středních odborných škol se zaměřením na stavitelství, stavebnictví, architekturu a design. Podstatou je soutěžní přehlídka návrhů na revitalizaci panelových domů realizovaných na území České republiky ve 2. polovině dvacátého století – do roku 1989.
Incheba patří k nejvýznamnějším organizátorům výstav a veletrhů v České republice a 1. ročník studentské projektové soutěže Panelový dům 21. století koncipovala jako doprovodnou akci výstavy Panelový dům a byt/ Pragobuilding 2008. Ta odstartuje koncem ledna příštího roku na Výstavišti v Praze – Holešovicích.
Zarevitalizujte si! Změňte celkový vzhled některého z existujících obytných objektů realizovaných v hromadné bytové výstavbě panelovou technologií a v typizované konstrukční soustavě! Vyprovokujte se a zaměřte se na využitelnost soudobých technologií a možnosti jejich ekonomického uplatnění na „panelákových“ exteriérech. Přidejte přitažlivý a netradiční architektonický nápad a završte to skvostným kabátem navrhovaných úprav. Pokud se Vám navíc podaří vymyslet kvalitní technické řešení, kterým si „panelákoví“ z hlediska životního prostředí polepší, bude to rozhodně znamenat bodík k dobru. Navíc na všechno máte ještě spoustu času. Odevzdání Vašeho projektu je očekáváno nejpozději 20. prosince.
Teď pár nepostradatelných informací. Vaše revitalizační projekty musí obsahovat textovou část a výkresovou/obrazovou část – fotodokumentaci na CD ROM v grafickém formátu jpg nebo tif v tiskové kvalitě (rozlišení min. 300 dpi), a to stávajícího stavu vybraného objektu před rekonstrukcí (foto nebo výkres fasády) a animaci/výkres návrhu revitalizace. U středoškoláků se požaduje zpracování na úrovni ideového návrhu. Představitelé vysokého školství to budou mít samozřejmě malinko těžší – u nich se počítá s projektovým řešením se základním výpočtem.
Stáhnout přihlášku si můžete zde.
Co by Vás mělo zajímat je fasáda a její řešení. Dispozicí bytů v domě se nezabývejte, protože ta není předmětem soutěže. "Řešení fasády může zasáhnout do existujících balkonů a lodžií, lze je zvětšit či jinak upravit, přidat vnější konstrukci. Může zasáhnout také do úpravy vstupů do domů (stříšky, schody atp.), nevylučuje se ani umístění vnějších výtahů. Jde zkrátka o to technickými prostředky a barvou dosáhnout nového architektonického výrazu. Jejich volba a způsob užití by však měly být alespoň rámcově specifikovány," přibližuje Ing. arch. Věra Kešnerová ze společnosti Incheba.
Úlohu katů na sebe vzali zástupci České komory autorizovaných inženýrů a techniků, Česká komora architektů spolu se zástupci vysokých škol a dalších institucí. Ostřížím zrakem Vaše projekty prozkoumají, aby se ocenění dostalo opravdu jenom těm nejlepším. Ceny ke svým vítězům poputují z kapsiček Státního fondu rozvoje bydlení, Českomoravské stavební spořitelny a Poštovní spořitelny. Královsky si mezi sebou rozdělíte 100 000 Kč. Navíc se úplně všichni zúčastnění dočkají prezentace svých výtvorů nejen v rámci Pragobuilding 2008 – Panelový dům a byt, ale taky následně při dalších vhodných příležitostech a na místech přístupných veřejnosti. A to už přece stojí za trochu námahy!
Další užitečné informace najdete buď na http://www.incheba.cz či http://www.pragobuilding.cz nebo hledejte na: http://www.fsv.cvut.cz/student/bakalmag/souteze/paneldum.pdf
datum: 07.11.2007 | autor: Petra Trombalová
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.