Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Kdo ze studentů, ale i z nás pracujících by nechtěl přes léto vycestovat do zahraničí za studiem cizího jazyka a pokud možno si během pobytu něco přivydělat? Jaké jsou tedy možnosti? U studia velké - od nejrozšířenější angličtiny, přes němčinu, francouzštinu až po italštinu - záleží jen na Vás jakou zemi či jazyk preferujete. Libovolná je i délka studia, můžete jet jako na dovolenou třeba jen na dva týdny nebo se v jazyce zdokonalovat po celé léto. Nejčastěji se jezdí za studiem angličtiny do Velké Británie, Irska a báječné dovolenkové destinace Malty. Pro ty, kteří zbožňují teplo, slunce, pláže, koupání v moři a chtějí se zároveň zdokonalit v angličtině, je právě Malta výtečnou volbou. Jedinou zdánlivou nevýhodou Malty by mohla být její malá rozloha. Při delším pobytu se nabízí otázka co zde kromě studia, slunění a vodních radovánek celou dobu dělat, když většinu zajímavostí stihnete shlédnout během čtrnácti dní. Pokud máte větší touhu poznávat nové než relaxovat na pláži, pak by pro Vás Velká Británie či Irsko mohly být tím pravým. Pravdou je, že s naší představou o letním počasí jsou obě země trochu na štíru, což nutně neznamená, že pobyt strávíte v pláštěnce či pod deštníkem, ale slunečná Malta to není. Ostatně jak Británie, tak i Irsko za to nabízí kromě poznávání města, ve kterém studujete, také možnost během volných chvil objevovat blízké okolí, jiná města či různá zajímavá místa. Rozhodně se zde tedy nebudete nudit.
Pro všechny, kteří by na Maltu během tohoto léta rádi zavítali a zároveň si zlepšili angličtinu jsme ve spolupráci se školou Gateway International School of English přichystali zajímavou soutěž. Stačí, když na našich stránkách www.studyline.cz správně odpoví na 3 jednoduché otázky a budou zařazeni do slosování o dvoutýdenní jazykový kurz na škole G.I.S.O.E. Pobyt v celkové hodnotě 30.000 Kč zahrnuje kurz angličtiny 20 lekcí / týden, ubytování s polopenzí, leteckou dopravu, odvoz z a na letiště a cestovní pojištění. Soutěž probíhá do 20.6.2006.
Studium ve všech třech již zmíněných zemích, ale i ostatních zemích jako je např. Španělsko, Rakousko, Francie atd. může být v různých intenzitách, v kombinaci s konverzacemi, lekcemi obchodního jazyka, v menších skupinách (tzv. minigroup) nebo individuálně (one-to-one). Dalšími možnostmi jsou specializované kurzy: English/German [Out There!] kdy výuka částečně probíhá ve třídě a částečně v reálných životních situacích v komunikaci s místními obyvateli; Club 50+ (Velká Británie, Malta) pro klienty s věkem 50 a více let, ale stále s chutí studovat. Ke studiu jazyka si v některých destinacích ještě lze přidat lekce golfu, tenisu, flamenka, vaření, umění, literatury apod. Studenti angličtiny, kteří by měli zájem během léta zúročit své znalosti a složit některou z Cambridgeských zkoušek však čeká zklamání - přípravné kurzy začínají pouze v lednu, březnu a září.
Díky vstupu ČR do Evropské unie se nám v některých členských zemích otevřela možnost legálně pracovat. Konkrétně jde o Velkou Británii, Irsko a Švédsko. Nedávno se k těmto zemím rozhodlo připojit i Španělsko, Finsko a Portugalsko. Další zemí, která se rozhoduje postupně uvolňovat pracovní trh je Francie. K odstranění omezení v ostatních členských státech EU by mělo dojít nejpozději v roce 2011. V současnosti však největší počty zájemců směřují do Velké Británie a Irska. Je zde několik možností jak přijít k práci. První je, nechat si nalézt práci ještě před odjezdem z ČR nebo si alespoň nechat zajistit asistenční služby (ty se velmi dobře kombinují se studiem) prostřednictvím některé z agentur. Také můžete spoléhat na pomoc případných známých v zahraničí nebo na své vlastní schopnosti. Aby hledání práce bylo úspěšné měli byste splňovat následující: minimálně konverzační úroveň angličtiny, ochota zůstat u zaměstnavatele alespoň tři měsíce, předchozí zkušenost s požadovanou prací. Měli byste též mít připravené tyto dokumenty: strukturovaný životopis v angličtině, reference z oblastí kde budete práci hledat, hodí se i charakterová reference. Jakou práci máte očekávat? Drtivá většina začíná jednoduchými pracemi např. jako číšník/servírka, mytí nádobí, pokojská, ostraha supermarketu, prodavač/prodavačka, pomoc v kuchyni a jiné. Jednou z možností jak vycestovat je i au pair program (pouze pro slečny), který např. v Irsku je možné zkombinovat se studiem a jsou na něj velmi pozitivní ohlasy. Vše záleží na Vašich schopnostech, zkušenostech a proaktivním přístupu. Jestli jste dříve nikdy v zahraničí nepobývali, doporučuji se spolehnout na agenturu, která se těmito pobyty dlouhodobě zabývá, probere s Vámi všechny možnosti a na základě Vašich požadavků a schopností zhodnotí reálnou šanci na zaměstnání a doporučí vhodný program. Určitě nechcete odjet do cizí země a po měsíci se se zlou zkušeností vracet, protože jste zvolili špatnou variantu nebo přecenili své schopnosti. Jistě se chcete vracet povzbuzeni o pozitivní zkušenost, nové poznatky, přátele z celého světa a nějakým tím výdělkem.
Sylva Bryjová, STUDYLINE Praha
datum: 25.05.2006 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.