Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Certifikát o jazykovém testu vyžadují univerzity i zaměstnavatelé, můžete ho potřebovat i z dalších důvodů. V následujícím textu se dozvíte, proč je efektivnější příprava na zkoušky z angličtiny přímo v Anglii. Petr Kelemen se vrátil z jazykové školy BEET a poskytl nám velmi zajímavý rozhovor
(Všechny informace najdete na www.Anglictina-v-Anglii.cz)
Petře, proč ses rozhodl jet na jazykový kurz do Anglie?
Protože je to opravdu jediná cesta, jak se naučit anglicky. Určitě se to potvrdí každému, kdo ho absolvuje. Do Anglie jsem se rozhodl jet, protože jsem tu ještě nebyl a určitě je tu něco k vidění.
Většina jazykových kurzů začíná rozřazovacími testy. Považuješ je za objektivní?
Rozřazovací test určitě odkryje hodně nedostatků jak z psaní, tak z gramatiky. Pokud je výsledek testu jasný, není co řešit, ale pokud je to mezi úrovněmi, tak si s vámi asi někdo na chvíli sedne a popovídá. Já osobně jsem dopadl mezi, ale přidělili mě do vyšší úrovně, což bylo jenom dobře.
Je studium v BEET náročné?
Je určitě náročnější než v ČR, ale záleží, jaký typ kurzu si kdo vybere. Jelikož to není můj první jazykový kurz, tak jsem měl tu možnost porovnat. Co se týče školy a učitelů, tak BEET je bezkonkurenčně nejlepší. Učitelé vědí, co dělají a celkově škola je na hodně vysoké úrovni.
Jak vypadá studijní kázeň v BEET?
Kdybych měl srovnat výuku v BEETa angličtinu na českých školách, tak jsou kompletně rozdílné. Učitelé v BEET jsou spíše jako kamarádi a lekce vedou v hodně neformálním a uvolněném stylu, což samozřejmě nijak negativně neovlivní kvalitu výuky. Nelze to srovnat s českým prostředím.
Takže jsi byl spokojený s kurzy i způsobem výuky?
Jak už jsem říkal, škola je absolutní profík nejen v tom, jak vás naučit anglicky, ale i co se týče dalšího programu, jako je večerní zábava a výlety do hodně vzdálených oblastí. Je na výběr třeba i Francie, což je za tu cenu naprosto úžasné.
Dobře, co se ti na škole a na výuce líbilo nejvíc?
Nejvíc se mi líbilo, že hodiny byly hodně dynamické a aktivní. Ve třídě je kolem 8 lidí, takže se učitelé můžou věnovat každému zvlášť, což je velké plus. Škola celkově je perfektně organizovaná. Hodně jsem se divil, když jsem se na něco ptal na recepci, a oni mě oslovili jménem, i když jsem s nimi nikdy předtím nemluvil. To mě hodně překvapilo a potěšilo :-)
Jak dlouho jsi v BEET byl? Bylo to dostatečné?
Celkem jsem v Bournemouth strávil 11 týdnů, to považuji za hodně efektivní dobu. Ale hodně záleží na úrovni. Pokud je někdo na úrovni začátečníka, tak jsou dostačující i 2 týdny, což někomu, kdo je na hodně pokročilé úrovni nedá tolik.
Jak jsi za tu dobu pokročil s angličtinou?
Obrovsky!! Anglicky se učím už kolem 9 let, ale tak znatelný pokrok za necelé 3 měsíce v BEETjsem neudělal nikdy předtím. Jak v mluvení, porozumění, tak i v psaní i čtení. Ten pokrok se rozhodně nedá přirovnat k jakémukoliv českému kurzu.
Jak probíhá typický školní den?
Rozvrh je střídavý, tzn., že jeden den bylo vyučování ráno a následující den. Ráno na snídani většinou nejsou všichni, kromě mě tam byl třeba student z Koreje a studentka ze Švýcarska, ale na večeři se sejdou většinou všichni. Na oběd si můžete zajít do jídelny ve škole, nebo jinam, určitě je z čeho vybírat. Nudit se tu určitě nebudete, když počítám vyučování ve škole, oběd, přípravu do školy, večerní program a program s přáteli, tak je určitě co dělat.
Co ubytování v rodině? Jaké je?
Ubytování v rodině je podle mě to nejlepší. Já osobně měl hodně prostorný pokoj. Co se týče jiných výhod, tak se hodně dozvíte a přiučíte. A hlavně, trénujete si mluvení. Třeba u večeře. Praní prádla bere každá rodina jinak, ale není problém zajít do prádelny, je skoro na každém rohu.
Jak vypadaly výlety, které jsi už jednou zmiňoval?
Výlety jsou každou sobotu, nebo celý víkend a ta nabídka je hodně pestrá. Většinou jsou to města jako Cambridge, Oxford, Manchester, Londýn atd., ale pokud se rozhodnete pro výlet bez školy, tak je to jen na vás. Škola může dát radu nebo zajistit ubytování přes víkend, podle toho kam jedete, stačí se zeptat na recepci. Já osobně jsem si oblíbil Londýn a jezdil jsem tam hodně často třeba i na celý víkend. Je tu ale také několik fitness center, bazénů atd.. Záleží na každém.
Jak se vůbec cestuje po Anglii?
Doprava není rozhodně žádný problém, většina spojení mezi městy je poskytována společností National Express, která vás doveze kamkoliv. Doprava ve městech je také bez problémů. Jediná věc, kterou bych doporučil, je koupit jakoukoliv jízdenku přes internet, protože je to mnohem levnější. Například vlakovou jízdenku z Londýna do Bournemouthu koupíte na nádraží za cenu 40 liber (1 cesta!), ale přes internet je cena poloviční za cestu tam i zpět.
Měl jsi při všech těch aktivitách dostatek volného času?
Volného času jsem měl dostatek, i když jsem se v něm učil na zkoušku.
Potkal jsi na kurzu přátele?
Rozhodně. A ne jednoho. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak celá škola je jako jedna velká třída, kde se všichni znají. Studenti jsou z oblastí z celého světa.
Teď maličko bilančně. Zapomněl sis něco přibalit?
Doporučuju všem, ať si s sebou vezmou určitě deštník, i když si myslíte, že je to zbytečné. Stoprocentně ho využijete, protože počasí se změní během 5 minut. Další věcí je odlišná zásuvka. Není ale problém jí kdekoliv koupit a nestojí to moc. Navíc, většinou jste ubytovaní v rodině, kde vám ji rádi půjčí.
Co bys ostatním jako absolvent přípravného kurzu doporučil?
Jediné, plně důvěřovat učitelům. Oni opravdu vědí, jak zkoušky probíhají a na co se připravit, protože mají nejaktuálnější informace. Pokud jde o mě, myslím, že jsem byl 100% připraven.
Jaký zážitek ti nejvíc utkvěl v paměti?
Nejsilnější zážitky mám z konce kurzu. Mezi nejsilnější patří zkouška, která byla hodně intenzivní zážitek, v dobrém slova smyslu, jak pro studenty, tak pro učitele. Pak to byla určitě rozlučková párty se spolužákama ze třídy. Ať si kdo chce, co chce, říká, ale za takovou dobu přeci jen přilnete ke kamarádům i k učitelům. A v poslední řadě to bylo loučení se všemi, což bohužel nebylo vůbec příjemné. Ale to je jen výčet z kupy zážitků.
Splnil kurz tvá očekávání?
Když jsem přijel do Anglie, hodně jsem očekával od kurzu celkově a rozhodně jsem nebyl zklamaný. Naopak, škola mě hodně překvapila, pozitivně.
Jak se díváš na ty tři měsíce teď?
Když se ohlédnu zpět, jediné co si říkám je, že to opravdu stálo za to! Zpětně znovu hodnotím školu i rodinu a nacházím jen pozitivní věci.
Co ti pobyt ve škole a v Anglii dal?
Především je to pokrok v jazyce a jak už jsem říkal, tak efektivní pokrok v ČR nenajdete. Na druhou stranu je to hodně zkušeností a vědomostí jak už o Anglii tak o ostatních zemích.
Myslíš, že taková zkušenost v cizině je prospěšná, rozšířila ti obzory?
Rozhodně ano! Nejen zkušenosti jazykové ale i celkové obzory, jako je odlišná kultura a tradice a rozdílnosti mezi zeměmi. Naskytl se mi další úhel pohledu na mnoho věcí a událostí.
Chtěl by ses do BEET vrátit na pokračovací kurz?
Nikdy jsem nechápal, proč se studenti vracejí na ta samá místa, do těch samých škol, ale teď tomu naprosto rozumím. Kdybych si měl vybrat mezi zahraničními školami, bezpochyby bych si vybral školu BEET, protože v ní pracují profesionálové, kteří mají rádi to, co dělají.
Bude ti něco z Anglie v Čechách chybět?
Jsou to hlavně bezva lidi, které jsem tam potkal a anglická přívětivost a vřelost ale celkově škola i Bournemouth!
Co plánuješ dál?
Podat přihlášky na vysoké školy, k čemuž mi může pomoci právě tato zkouška. O nejbližších prázdninách pak další jazykový kurz, pravděpodobně se zakončením zkouškou.
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.
Všechny informace najdete na www.Anglictina-v-Anglii.cz
datum: 29.01.2010 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.