Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Nenechte si ujít páté pražské šortky!

Seminárky.cz

Představí totiž tvorbu Jana Kounena a zamíří do Španělska, Ruska i Japonska!

Od 20. do 24. ledna 2010 proběhne v pražském kině Světozor již pátý ročník Festivalu krátkých filmů Praha, pořádaného organizátory MFF Karlovy Vary. I letos festival ve třech soutěžních a devíti nesoutěžních sekcích představí výběr toho nejlepšího, co vytvořili mladí talentovaní filmaři v průběhu uplynulého roku po celém světě.

O hlavní cenu s finanční odměnou 5 tisíc eur a dvě zvláštní uznání letos zabojuje dvacet dva filmů v mezinárodní soutěži. Šestnáct snímků pochází z Evropy včetně českého zástupce v soutěži filmu Saharské písky režiséra Josefa Tuky, dva z Oceánie, jeden z Jižní Ameriky, jeden ze Severní Ameriky a dva z Asie.

Panorama? Jak vypadá současný krátkometrážní film.
Sekce Panorama i letos nabídne filmy, které bodovaly na prestižních festivalech, a poskytne tak možnost udělat si představu o rozmanitosti současné krátkometrážní produkce a vkusu a preferencích festivalového světa. Panorama představí například držitele Oskara za rok 2009 - film Země hraček německého režiséra Jochena Alexandra Freydankena nebo držitele Zlaté palmy pro krátký film za rok 2009 z festivalu v Cannes portugalský snímek Arena (režie Joao Salaviza).

První podání? Jak začínali slavní režiséři.
I věhlasní režiséři začínali a museli natáčení zvládnout s minimálním rozpočtem. Již tradiční sekce Festivalu krátkých filmů První podání nabízí letos možnost zjistit, jak do světa kinematografie vstupovali Mike Leigh, Park Chan-wook, Krzysztof Zanussi, Todd Solondz nebo Marek Najbrt.

Labo? Nové technologie, experimenty a postupy
Sekce Labo – experiment a nové směry představuje dvanáct filmů, které vznikly využitím nových technologií nebo neobvyklých postupů. Digitální úprava obrazu, počítačová animace, jiné formy filmového vyprávění nebo rekonfigurace slavných filmových scén jsou postupy, kterými lze filmové médium zavést daleko za hranice obvyklosti.

České filmy? Filmařský rok v profesionální produkci i na FAMU.
Přehledová sekce českých filmů se stala již tradiční součástí Festivalu krátkých filmů Praha. Tato sekce každoročně nabízí stručný pohled na aktuální českou krátkometrážní hranou kinematografii. V tomto roce bude uvedeno 5 snímků, z nichž jeden je vyrobený v profesionální produkci, zbývající snímky byly natočeny v produkci FAMU. Jeden ze studentských filmů, Saharské písky, zároveň zastupuje Českou republiku v Mezinárodní soutěži FKF Praha.

Retrospektiva? Inovace a odvaha v podání Jana Kounena.
Retrospektivní sekce bude patřit Janu Kounenovi, Holanďanovi pracujícímu ve Francii, který patří k inovativním a odvážným evropským tvůrcům současnosti, o čemž přesvědčil svým celovečerním debutem filmy z roku 1997 Doberman nebo filmem Coco Chanel & Igor Stravinsky, který zakončoval loňský festival v Cannes. Jeho svérázné krátké filmy z devadesátých let, Gisele Kérosene, Vibroboy a Poslední Červená Karkulka mísí černý humor s rozpustilou imaginací. Příběh Panshin Beky, poslední film v retrospektivě představovaný, natáčel v roce 2006 v amazonském pralese na území Peru.

Espanola? Kinematografické perly z Baskicka.
Espanola je věnovaná zemi s dlouhou a bohatou filmovou tradicí, ale také zemi s neméně bohatou a strhující kinematografickou přítomností. Její nepřehlédnutelnou součást tvoří v posledních letech stále víc také krátké filmy, kterých vzniká každoročně více než 300 i díky velkorysé podpoře kulturních institucí jednotlivých regionů. Jednou z nich je KIMUAK, který se již přes 10 let stará o podporu baskických filmů. V pomyslném výletu po španělských krátkých filmech, jako zvláštní pocta této instituci, tak nemohou chybět tři baskické krátké filmy, jež patří také k nejúspěšnějším španělským filmům posledních let – Strašidelný dům, Náhradnice a 7:35 ráno, které mají na svých kontech mnoho festivalových cen, včetně dvou oscarových nominací. Nejnovější španělskou produkci zastupují snímky Trajekt, Služba a držitel národní ceny Goya pro rok 2009, Lže.

Made in Japan? Japonsko nejsou jen horory, Godzilla a manga.
Zájezd za oceán míří za krátkými filmy do země, jejíž filmovou produkci si mnozí nejspíš rychle spojí s děsem a divností hororů, případně s manga, samuraji nebo Godzillou. Šestice japonských krátkých filmů v sekci Made in Japan, připraveném ve spolupráci s tokijským Short Shorts Film Festival and Asia, sice vesměs čerpá z jiných tradic a žánrů, nicméně poněkud jiný pohled na veskrze všední věci, a dokonce i jakuzu samozřejmě nabízejí.

Zkrat? Úspěšné filmy mladých ruských tvůrců.
Cyklus Zkrat představí pět výrazných a uznávaných ruských tvůrců mladé generace, jejichž filmy v posledních letech s úspěchem kolují po mezinárodních festivalech (například Papírový voják Alexeje Germana ml., který byl na MFF v Benátkách 2008 oceněn Stříbrným lvem za režii a cenou za kameru). Alexej German ml., Ivan Vyrypajev, Boris Chlebnikov, Pjotr Buslov, Kirill Serebrennikov natočili každý svůj krátký film o lásce. Pět krátkých filmů přináší pět originálních pohledů na zadané téma i na život v současném Rusku. Cyklus Zkrat byl v mezinárodní premiéře uveden v sekci Orizzonti na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách 2009.

Fotbal – má láska? A pak že nejde fotbal a umění dohromady.
Blok Fotbal – má láska se v pěti krátkých filmech zaměří na fenomén fotbalu. Nahlíží na něj z pohledu aktivních hráčů, rozhodčích i fanoušků. Sekce připomene i film klasika české kinematografie Ivana Passera Fádní odpoledne z roku 1964, které bylo součástí povídkového filmu dle prózy Bohumila Hrabala Perličky na dně (1965).

Znělky MFF Karlovy Vary. Co jste na festivalu poslouchali mezi roky 1996 a 2009
V devadesátých letech vznikla na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary tradice festivalových znělek, hraných i grafických dílek, jichž se ujali přední domácí režiséři (Jan Svěrák, David Ondříček, Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Saša Gedeon, Jaroslav Brabec, Ivan Zachariáš a další) a vytvořili tak svébytnou značku jednotlivých ročníků. Znělky se rázem staly fenoménem, na nějž se návštěvníci festivalu vždy těšili a těší. V rámci Festivalu krátkých filmů Praha budou mít diváci možnost shlédnout blok znělek MFF KV od roku 1996 do roku 2009.

Rozdává tento festival také ceny?
O držitelích ocenění rozhodne porota, kterou tvoří producentka a zakladatelka festivalu Short Shorts Film Festival and Asia z Japonska Keiko Takahashi, americký scenárista a režisér Scott Sanders, který v Praze představí také svůj celovečerní film Černej dynamit, islandský herec Tómas Lemarquis, který je českému divákovi znám ze snímku Albín jménem Noi z roku 2003, scenáristka a režisérka Jitka Rudolfová, která v minulém roce uvedla do kin svůj debutový celovečerní film Zoufalci, a filmový publicista, novinář a scenárista Tomáš Baldýnský.
O nejlepším krátkém filmu 5. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha mohou rozhodnout i diváci. Divácká cena bude předána spolu s ostatními oceněními na slavnostním zakončení 23. ledna. Festivalové projekce budou pokračovat i 24. ledna.

Cena vstupenky na jeden programový blok je 60 Kč. Předprodej na představení probíhá v pokladně kina Světozor (Vodičkova ulice, Praha 1).

Podrobné informace o festivalu na www.pragueshorts.com.

datum: 20.01.2010 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse