Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
O otevření Národní technické knihovny a jejích službách jsme vás již informovali v článku Otevírá se Národní technická knihovna České republiky. Nyní se s námi podívejte, co se přesně skrývá pod jejím futuristickým pláštěm. Nemusí se vytápět, v parném létě si zase vystačí bez klimatizace. Těsně před slavnostním otevřením Technet prozkoumal technické zázemí budovy Národní technické knihovny. Podívejte se i vy do míst, která běžný návštěvník neuvidí.
Celá budova knihovny (NTK) vypadá jako obrovský trojrozměrný technický výkres. I zvenčí je řádně okótovaná, kóty jsou i na dveřích a stěnách. Na schodech jsou časové údaje, za jak dlouho se dá daný stupeň zdolat a kolik se při výstupu spálí kalorií.
Více než 1 300 studijních míst, 18 skupinových studoven, 29 individuálních studoven, 562 míst k odpočinku a studovna s nepřetržitým provozem. V každém patře místnost s nápojovými a jídelními automaty, zásuvky s internetem i elektřinou u každého stolu a kompletní pokrytí wi-fi sítí.
Pro studenty je tu přes 230 tisíc svazků technické literatury ve volném výběru (celkem jich tam může být až 660 tisíc), ve třech podzemních skladech je prostor pro dalších 1,2 milionu knihovních jednotek.
Interiér je přísně technicistní, stěny betonové, kabeláž vedena povrchově. Sedačky velmi pohodlné.
Nová budova knihovny byla postavena za 2 215 358 705 Kč ... tedy něco přes 2,2 miliardy korun. Mimo vysokého komfortu pro studenty a čtenáře vyniká i velmi nízkými provozními náklady.
Barvy podlahy vycházejí z průhybových plánů podlahových desek od statiků. Červená značí největší průhyb, modrá nejmenší.
Bočnice všech pater zdobí jednoduché a leckdy mírně (mile) infantilní kresby. Trochu to připomíná jistý dům v Barceloně.
Budova je vymyšlena tak, že si většinu roku vystačí s větráním okny a klimatizační a vzduchová technika se spouští jen ve výjimečných případech. Na celou stavbu dohlíží důmyslný, počítači řízený systém, který uvnitř automaticky udržuje optimální klimatické podmínky.
Monitoruje se hladina CO2, vlhkost a teplota vzduchu. Vně budovy se měří okolní teplota, síla větru, vlhkost vzduchu a nechybí ani dešťové senzory. Systém tak automaticky pozná, kdy a kterými okny má větrat a kdy je nutné spustit pomocné systémy.
Budova NTK má půdorys oblého čtverce. Plášť tvoří skleněné profily Copilit. Číselné údaje jsou kóty - obvod budovy je tedy například 263 a výška 21 metrů.
"V naší zeměpisné šířce lze stavět budovy bez náročných technických zařízení a tepelné pohody docílit uvážlivým architektonickým řešením. Klimatizace, vzduchotechnika a vytápění má budovu pouze doplňovat, nikoli zachraňovat nepovedenou práci architekta," vysvětluje Ing. Jan Žemlička, tvůrce tepelně technického konceptu budovy.
Autor textu a fotografií: Václav Nývlt.
Článek přejat z Technetu. Pokračování článku týkajícího se technických parametrů NTK od základů až po střechu naleznete zde.
datum: 02.11.2009 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.