Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Zažeňte zkouškový stres a strach jednou pro vždy!

Seminárky.cz

Blíží se nám zkouškové období - čas, ve kterém zejména naše nervová soustava a tělesná schránka dostává zabrat. Před sebou máme mnoho úkolů a cílů, které hodláme splnit za každou cenu. Do té doby zaběhnuté stravovací návyky, tělesné a pohybové aktivity a jiné naše běžné činnosti jdou zcela stranou a my zabředneme do haldy skript, výpisků a knih. Po několik týdnů pak zkoušku střídá test, písemka atd. No a úspěšně zvládnuté jednotlivé zkoušky a v závěru i celé zkouškové období se pak zpravidla více či méně bouřlivě oslavuje. Co z uvedeného vyplývá? Vaše tělo, i když čítá poměrně málo let, dostalo pořádně zabrat. A uvědomíme-li si, že podobných epizod se během krátkého studia vystřídá celkem přinejmenším 6 v případě bakalářů a 10 až 12 u magisterských studentů, pak je to na pováženou.

Rádi bychom vám tedy, milí čtenáři seminárek.cz, nabídli velmi dobře a srozumitelně zpracované oficiální řešení, které nabízí 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Ta ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR vytvořila portál nazvaný Program antistresové intervence pro studenty vysokých škol, na kterém najdete mnoho zajímavých informací o stresu, strachu a úzkosti ze zkoušek a nejrůznějších zdravotních problémů, které vás mohou potkat během studia právě vlivem nárazových tlaků, které jednotlivá i mimořádná zkoušková období představují. Abychom vás nalákali k návštěvě, tak vybíráme z obsahu portálu podle nás nejzajímavější části:

Jak překonat zkouškovou úzkost

Existují dva základní přístupy „porážení sebe sama“, kterých by bylo lépe se zbavit, pokud se člověk chce naučit překonávat zkouškovou úzkost:

1. "Vždycky mě přepadala úzkost, když jsem měl dělat zkoušky, tudíž budu vždycky pociťovat úzkost."

To naznačuje, že člověk nemá kontrolu nad svým vlastním chováním. Ale to není pravda. I když lidé jsou do značné míry formováni genetickými dispozicemi a dřívějšími zkušenostmi, nejsme jen hříčkami slepého osudu. Přílišná úzkost je výsledkem iracionálních přesvědčení a požadavků a jimi je také udržována. To lze změnit.

Změnit hluboce zakořeněné zvyky vyžaduje velké úsilí a cvik. Lidé, kteří trpí zkouškovou úzkostí, se konec konců v iracionálních myšlenkových návycích cvičili po řadu let. Cvičili se v nich pokaždé, když je čekala nějaká zkouška. Trénují je vždy, když dovolí, aby jejich soustředění a pozornost věnovaná bezprostředním úkolům byly narušovány tímto druhem přemítání. K tomu, aby se jej dokázali zbavit, je zapotřebí rozhodnutí ke změně. Změna je výsledkem vědomé, cílené práce.

2. Zbavit se zkouškové úzkosti znamená zbavit se toho, že vám zoufale záleží na výsledcích.

Špatný výkon skutečně někdy může mít objektivně neblahé následky. Tato skutečnost vede některé lidi k tomu, že se upínají na katastrofïckou vizi těchto následků a stále si pletou skutečnost s iracionálnem. Je dobré, aby se lidé naučili rozlišovat mezi obavami, zájmy, přáním uspět na jedné straně a strachem, pocity viny nebo shazování sebe sama na straně druhé.

Více informací tedy naleznete na zmíněném webu.

datum: 01.06.2009 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse