Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
V minulý měsících jsme vám přinesli rozhovory se studenty z veřejných a státních vysokých škol. Tentokrát si budeme povídat se studentem ze soukromé vysoké školy ekonomického zaměření. Oslovili jsme Toma z Vysoké školy podnikání, a. s. v Ostravě, aby se podělil o své dojmy ze studia na své alma mater.
Co jsi vystudoval předtím, než ses přihlásil na VŠP?
Maturoval jsem na soukromé obchodní akademii.
Jak ses připravoval na přijímačky?
Přijímačky se skládají z motivačního pohovoru, takže jsem si předem promyslel, co budu povídat, abych potom ze sebe nesoukal nesmysly.
Jak probíhaly samotné přijímačky? Byly náročné?
V naprostém klidu a pohodě. Nijak zvlášť náročné nebyly. Myslím si, že tento systém je dobrý v tom, že dá mnoha lidem prostor ke studiu. Dříve spousta lidí, kteří by úspěšně třeba danou školu vystudovali, nebyli přijatí, jen kvůli nějakým stručným testů, které fakticky nic neprověří. Třeba vysoké školy technického zaměření přijímají zcela bez přijímaček a k tomuto trendu se otevřeně hlásí. Své studenty si prověří v průběhu prvních dvou semestrů. Podobné je to u nás.
Jak se ti teď studuje?
Jsem ve druháku. Studuje se mi fajn, škola mi vyhovuje. Studuju hlavně to, co mě baví, živí a doufám, že i živit bude. Pravdou je, že na trhu práce je podobně vzdělaných lidí velmi mnoho. Na druhou stranu rozhoduje podnikavost, jakýsi vnitřní talent pro podnikání, business obecně. Lidí, kteří by si troufli na samostatné podnikání, je oproti první uvedené skupině mnohem méně. V tom vidím svojí konkurenční výhodu. Nerad někoho poslouchám, kromě rodičů, tak jsem se postavil na vlastní nohy a rozjíždím vlastní e-business. Po malých krůčcích se posouvám kupředu navzdory nepříznivé celosvětové ekonomické situaci. Právě v tom mi škola nesmírně pomáhá, když srovnávám teorii s praxí.
Dá se podle tebe zvládat nějaká práce při studiu, aby si student mohl přivydělat na studium?
Určitě se to nějak dá zvládnout. Komu by práce příliš zasahovala do studia, tak může studovat v dálkově. Tím by ale neměl nárok na studentské výhody, ISIC atd.
Kolik vás je v ročníku na jednom oboru?
Tak to je zapeklitá otázka. Tohle přesně nevím. Nikdy jsem po tom nepátral. Ve studijních skupinách nás je málo. V ročníku i na jednom oboru i několik desítek, možná stovek, protože naše škola má i pobočky v jiných městech.
Jaký je poměr holek a kluků? Jste dobrá parta?
Opět odhaduji. Myslím, že poměr je vyrovnaný. S lidmi vycházím v pohodě v rámci možností a příležitostí. Mám spíš kamarády ze střední a také čím dál méně času na různé akce, takže studentský život v tomto směru dostává na frak :-/.
A co vyučující?
Většinou jsou vstřícní, ochotní. Samozřejmě záleží vždy na konkrétním člověku, ale já v celku s lidmi nemám problémy naštěstí, takže si nemůžu na nikoho stěžovat.
Co se ti na škole líbí a co ne?
Líbí se mi některé mé spolužačky. A co se mi nelíbí? Hm, kritizovat se dá vždycky něco, člověk nikdy není spokojený se vším a úplně. Tohle bych raději nechal být.
Proč? Bojíš se snad něčeho?
To ne, ale zase to tam tak dobře neznám a vyloženě mi nic nevadí. Naše škola za krátkou dobu své existence udělala velký pokrok. Já po nějakých chybách, omylech, přešlapech nepátrám. Starám se spíš o sebe a pokud jsem spokojený, tak nic moc neřeším. Chci být v klidu a pohodě. Asi tak bych to řekl.
V čem je studium nejnáročnější?
Tak některé zkoušky jsou náročnější, příprava na ně zabere více času na samostudium. Teď už začínám pracovat na bakalářce, kterou budu věnovat vlastnímu podnikání, zaměřím se na určitý rozvoj a možné příležitosti. Docela se na to těším.
Čemu se chceš po studiu věnovat?
Jednoznačně dokud to půjde, budu pokračovat ve vlastním podnikání, protože mi tak vyhovuje. Rodiče také dlouhodobě podnikají, takže mám i v nich vzor.
Co bys dodal závěrem?
Přál bych každému, kdo nadává na své šéfy, nebo výši výplaty, aby sebral odvahu a v tom, co dobře umí se dokázal prosadit. Češi hodně nadávají, jsou nespokojení, stěžují si a vidí chyby a příčiny problémy v druhých lidech, jen ne sami v sobě. Pokud by mnoho z nich tento pohled otočilo, tak by naše ekonomika trhala rekordy, ale to je spíš utopistická vize.
datum: 29.05.2009 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.