Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Asi před měsícem jsme vám částečně představili tvorbu Aleše Výmoly. Aleš vystudoval nejprve obalový a grafický design ve Štětí. Pak se vrhnul do Zlína na animaci, kam se dostal až na potřetí.
„Ze začátku jsem ani netušil, co studium animovaného filmu obnáší. Vzápětí jsem si ale uvědomil, že to je vlastně jeden z nejsvobodnějších oborů, což mně hodně vyhovovalo. Celá práce na filmu byla prakticky ponechána jenom na nás a naší fantazii. Pozdější snahy nás usměrnit se minuly účinkem a veškeré omezení a osnovy k výchově animátorů schytaly nižší ročníky. He, he,“ uvádí své vyprávění Aleš.
Jaké byly přijímačky?
„Přijímačky jsem zvládl bez problémů. První den jsme byli vysláni do terénu zachytit lidi v pohybu a při práci do skicáku. Skončil jsem v hospodě „Kanada“ a s přibývajícím počtem piv přibývalo i kreseb. Ze začátku byla čára hodně nejistá, ale po pátém kousku už ruka jela jak Jágr po rybníku. Poslední věci jsem i vybarvil a štětec jsem si umyl v Gambrinusu. Dodnes mám před očima tu plnoštíhlou, lehce mastnou paní, co prodávala pečená kuřata. Skicování jejích lesklých barokních křivek v různých polohách mi určitě dopomohlo k úspěšnému složení přijímací zkoušky.“
A co studium?
„Studium na UTB oscilovalo mezi obědem v menze, kde nám vydával jídlo Vietnamec Karel, tisícem hodin před monitorem a seděním u piva v zahuleném nonstopu Amerika. Často sem třeba ve dvě ráno nechával vyrenderovat sekvenci filmu a mezi tím jsem zde krátil svůj čas. Skoro každý den se tam po půlnoci scházeli pohublí animátoři, aby po celodenním ohýbání hřbetu před monitorem do sebe kopli pár piv, dali jointa a křivku ohybu zakončili spánkem na stole. Mezi studenty všech oborů byla na naší fakultě velmi přátelská atmosféra. U pisoárů na záchodech spolu postávali pánové z animace, grafiky a pokuřující dámy z audiovize. Prostě krásné časy. Pět let uběhlo jak Zátopek a na konci toho celého studentského života zůstal papír s titulem, tlak pod žebrem, pár kamarádů a filmy, které jsem za tu dobu vytvořil. Ty jsou teď k mání na Youtube.“
Získal jsi nějaké ocenění za svou snahu a úsilí?
„Jenom za videoklip na festivalu „migser“ v Gottwaldově. Mé filmy se bohužel(dík) pohybují na okraji zájmu a jsou vyhledávány spíše nadšenci filmové dekadence či audiovizuálního hnoje. Na festivaly už filmy neposílám, protože mi je stejně vyřadí v prvním kole :-). Během studia na vysoké jsem vytvořil 4 filmy s prasečí tematikou a studium jsem zakončil groteskou "Prase&Prase" a teoretickou prací "Prase v animovaném filmu". Mě prostě v Gottwaldově nic jiného než vepřová tematika nenapadalo. Nevím, čím to bylo, jestli místním geniem loci nebo architekturou. V naší vesnici máme taky prasečák s rysy funkcionalismu, tak možná by tu jistá spojitost byla. Ale možná to bylo také tím, že jsem mezi řádky velkoměsta viděl ten vesnický původ. Když Baťa budoval svoje impérium, postavil i město pro dělníky, kteří se do Zlína stěhovali za prací z venkova. Doba byla zlá a lidé řešili problémy po svém. Do koupelny si pořídili prase, do sklepa slépky, do obýváku králíkárnu, venkov si přitáhli domů a za dveřma číhalo velkoměsto. To jsem ale odbočil. Poslední projekt, na kterém jsem pracoval byl videoklip pro českolipskou hardcoreovou kapelu "Scream of the Lambs". Klip je též k viděni na Youtube v profilu "Runofic". Práce mě pohltila naplno, protože jsem po dlouhé době zase mohl vypustit do éteru trošku temnoty.“
Co máš v plánu?
„Chtěl bych točit nízkorozpočtové videoklipy pro české kapely, takže čekám, až se někdo ozve. U nás je to s videoklipy trošku problém. Kapely nemají na kvalitní klipy peníze a když se jim podaří sehnat aspoň nějakou částku, investice se stejně moc nevyplatí. V televizi jim videoklip mockrát neodvysílají. Je dobře, že aspoň na internetu to funguje.“
A kromě filmu, co Tě ještě baví?
„Vaření, pohyb, chytré knížky, masírování přítelkyně, život a poslední dobu i spánek.“
datum: 13.05.2009 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.