Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal.“ Uvedená slova pronesl první komunistický prezident Klement Gottwald na Václavském náměstí, dne 25. února 1948 před davy revolucionářů. Tento den, komunisty označovaný jako „vítězství pracujícího lidu nad buržoazií a reakcí“, představuje vyvrcholení státního převratu, jehož cílem bylo nastolení komunistické diktatury, likvidace parlamentního demokratického systému a připojení Československa do sovětského mocenského bloku.
Nenávist a fanatismus komunistů se obrátila proti demokratickým hodnotám a principům První republiky. Tehdy jako jediní, kteří se veřejně hromadně postavili proti převzetí moci komunisty byli vysokoškolští studenti. Komunisté je za to pronásledovali, bránili jim ve studiu a nezřídka je uvěznili. Lidé, kteří zažili útlak a perzekuci v tomto období, se dosud sdružují v Pražském akademickém klubu 48 a stále aktivně organizují vzpomínková setkání, kterými chtějí uchovat v paměti národa zločiny komunismu. Na počátku komunistické éry v Československu se represe na vysokých školách dotkly tisíců lidí. Z politických důvodů opustilo školy za první rok dominance KSČ přes tisíc studentů a kantorů. A k nejznámějším případům patří represe účastníků protikomunistického pochodu na Pražský hrad v únoru 1948.
V pražské Nerudově ulici visí na zdi vedle sebe pamětní desky, které zde před několika lety nechal instalovat právě Pražský akademický klub 48. Na nich informuje čtenáře o tom, že v těchto místech a na nedalekém Hradčanském náměstí rozehnaly policejní jednotky 25. února 1948 studentský průvod, jehož několik tisíc účastníků přišlo vyzvat tehdejšího prezidenta Beneše, aby nepodlehl nátlaku komunistů.
Na celé záležitosti je nejsmutnější fakt, že dosud žijící pamětníci nebyli státem jakkoli odškodněni a mnozí prakticky živoří z malého starobního důchodu.
Náš vzpomínkový úvodník bychom zakončili citátem Sira Winstona Churchilla: „Přijde den, kdy bude v celém civilizovaném světě nade všechnu pochybnost uznáno, že potlačení bolševismu při jeho zrodu by bývalo nesmírným požehnáním pro lidstvo.“ (1953)
Mnoho zajímavých informací naleznete na webech totalita.cz, Historie - Český rozhlas, ze kterých jsme čerpali i my.
datum: 27.02.2009 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.