Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Z nejrůznějších statistik vyplývá, že přibývá seniorů, populace stárne. Zestárnutí se nikdo nevyhne. Dříve tradiční vícegenerační rodiny, které žily pod jednou střechou, se stávají spíše výjimkou. Staří lidé jsou nositeli vzpomínek, rodinné a společenské historie. Rádi bychom vám, čtenáři našeho webu, přiblížili práci osobního asistenta. Pokud vnímáte práci se starými lidmi jako smysluplnou nebo prostě vás tato problematika jakkoli oslovuje, čtěte dále. Povídali jsme si s Janou Matouškovou, pracovnicí neziskové organizace.
Jani, jak ses dostala k osobní asistenci a k práci v Heweru?
„Když jsem někde slyšela ještě před několika měsíci slovo osobní asistence, vybavili se mi převážně postižení lidé, tedy péče o ně. Doprovody, starostlivost, pomoc při zvládání všedních záležitostí, které jsou pro nás ostatní samozřejmostí. Od té chvíle, co jsem se stala členem týmu pracovníků společnosti Hewer, která provozuje osobní asistenci, se můj názor v základu nezměnil, jen se mé vědomosti a zkušenosti podstatně rozšířili.“
Co je pracovní náplní osobního asistenta? O jaké klienty se starají?
„Osobní asistenti se starají o lidi, kteří se nemohou postarat sami o sebe. A nemusí to být jen zdravotně postižení tak, jak jsou v povědomí většiny populace. Osobní asistence není dle zákona ani jinak omezena. Většina organizací se ovšem specializuje na nějakou cílovou skupinu dle věku nebo dle postižení. Co se týče prací, tak jde například o drobný úklid, pomoc při hygieně a péči o sebe sama, nákupy, doprovody k lékaři, při studiu apod. Jak je uvedeno v našem mottu: Asistent se v té chvíli stává očima, ušima, rukama či nohama staršího nemocného, zraněného nebo postiženého člověka a pomáhá mu prožívat život tak kvalitně, jakoby byl zdráv.“
Čím vším se tedy zabývá Hewer, o.s.? Využívají klienti hodně vaše služby?
„Hewer o.s. poskytuje asistenci již jedenáct let. Byl jednou z prvních organizací, která službu pro své klienty v tomto rozsahu zavedla. Od té doby nebylo nutné ji nijak omezit, takže jsou mezi našimi klienty zdravotně postižení, senioři (těch je většina), lidé s roztroušenou sklerózou, lidé po úrazech, senioři s Alzheimerovou chorobou, epileptici apod..
Dále realizujeme různé projekty pomáhající lidem se ztíženou sociální pozicí ve společnosti. V současné době je HEWER rozdělen do dvou částí. První je společnost s ručením omezeným, která se zabývá grafickou činností a provozuje chráněné dílny, v kterých nyní pracuje cca 500 lidí s těžkým zdravotním postižením. Druhou částí je občanské sdružení, které poskytuje asistenční služby a realizuje projekty v oblasti vzdělávání a rekvalifikací sociálně ohrožených občanů.
I když je to velmi finančně i technicky náročné, jsme stále jednou z mála organizací, která se specializuje na poskytování osobní asistence komukoliv v jakémkoliv čase. Často se nám stává, že jsme žádáni o asistenci i mimo region, kde dosud pracujeme. Asistence poskytujeme v Praze, kde máme největší základnu osobních asistentů a naše služby jsou zde velice žádané. Také v Brně, Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Od září 2008 asistujeme i v Litoměřicích.“
Náš web čtou především studenti středních a vysokých škol. Vycházíte jim nějak vstříc s plánováním směn?
„Organizace Hewer často zaměstnává mladé lidi, na časových možnostech se můžeme individuálně domluvit. Mladí lidé dokážou poskytnout seniorům i zdravotně postiženým svou energií a motivací, kousek svého života i své srdce. Organizace také umožňuje studentům vykonat praxi, případně je konzultovat a vypracovat závěrečnou, ročníkovou nebo diplomovou práci, při níž rádi pomůžeme a rádi se necháme obohatit o pohled zvenčí, nebo o zkušenosti mladých lidí.“
Jaká je výhoda osobní asistence pro seniorské klienty?
„Klient zůstává v domácím prostředí. Ať to jsou zdravotně postižení, děti, dospělí nebo senioři. Asistent je přítomen jejich běžnému životu a pomáhá jim jej zvládnout. Snaží se zcela vyhovět klientovi a zajistit jeho přání a naplnit jeho potřeby. Práce asistenta je velmi náročná a většinou ani ne moc dobře placená. Jana Hrdá píše v příručce o sebeurčující osobní asistenci toto: „Její uživatel nemá být předmětem péče, nemá být vydán všanc pečovateli - odborníkovi, který ví lépe než on, co potřebuje a co si má přát. Uživatelé služby, stejně jako ostatní lidé, znají sami sebe nejlépe, znají své potřeby a svůj život, a je tedy nezbytné, aby o něm také jako ostatní rozhodovali.“ Dobrý asistent si uvědomuje, že musí naslouchat klientovi, reagovat na individuální potřeby, čelit někdy i kritice, komunikovat s klientem i ve chvílích, kdy to třeba jednomu z nich nebude příjemné. Je tam zcela pro něj. Na druhou stranu asistent by měl vědět, že je do velké míry nepostradatelný, že je často pro nemocného jedinou možností, jak žít normální život, nebo prostě život kvalitnější, než by byl bez asistenta.“
Janě přejeme hodně úspěchu v její práci a ve studiu na pražské filozofické fakultě. Pro vás ostatní dodáváme, že další informace můžete získat na webech heweru: Hewer.eu,Pečovatel.cz, nebo Hewer.cz
datum: 26.01.2009 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.