Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Co se doma namaluje, to se má doma i vystavit. Klasikové jistě prominou mou výpůjčku a především přizpůsobení si tradičního českého přísloví. Ostravské Sváry zření (nádherný název, není-liž pravda, jazykovědci musejí jásat) si však zaslouží ještě mnohem, mnohem víc.
Dům umění v černém srdci České republiky byl poctěn, tím, že mohl poskytnout tuzemskému umění na přelomu 19. a 20. století – konkrétně období od roku 1890 do roku 1918. Právě tato doba totiž znamenala totální přelom podmíněný rozsáhlými změnami ve společensko-kulturním životě.
Výstava Sváry zření s podtitulem Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století, 1890–1918 představuje zhruba 400 výtvarných děl českých mistrů získaných od padesátky institucí a soukromých sběratelů. Přitom některé skvosty zůstaly až do dnešních dnů veřejnosti utajeny. Nejen proto se tato expozice řadí k nejvýznamnějším počinům moderního umění v historii Moravskoslezského kraje. „Přejeme si z této pro Ostravu jedinečné události udělat nezapomenutelnou záležitost, na kterou se bude dlouho vzpomínat ve všech směrech,“ nechal se slyšet Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě. Čistě pro zajímavost – cena vystavovaných děl se odhaduje na 4 miliardy korun.
Pro kvalitu výstavy hovoří bezesporu osobnosti pod ní podepsané – kurátoři a odborní spolupracovníci českých luhů a hájů Karel Srp, Maria Rakušanová, Petr Wittlich a Vojtěch Lahoda.
Organizátoři lákají na nespočet zastoupených uměleckých směrů – na své si přijde jak impresionista či expresionista, tak dekadent, symbolista, kubista nebo vyznavač civilismu. Nechejte se překvapit Spolkem výtvarných umělců Mánes, Moderní revue, Osmou, uměleckým sdružením Sursum, budoucí Skupinou výtvarných umělců nebo Tvrdošíjnými. Také ti autoři, kteří se během svého života „nezaškatulkovali“ do žádného seskupení, vybojovali v expozici své místo na slunci. A tak nejen Alfons Mucha, František Kupka, Eugen von Kahler, Wenzel Hablik, August Brömse, Jan Autengruber neušli pozornosti vystavovatelů. Tento výčet by pak mohl pokračovat až k číslovce 40. Právě tolik je „svárlivých“ umělců modernistů, nad jejichž prací se divák může pozastavit. Jako perličku vybíráme například Dvojníka Bohumila Kubišty a Antonína Slavíčka se svou impresionistickou Prahou od Ládví.
Spolu s výstavou spatřila světlo světa 350stránková stejnojmenná publikace vážící půl třetího kila. Kniha podává informace nejen o exponátech samotných, ale také o uměleckých dílech, která neměla tolik štěstí a do ostravského Domu umění se nedostala.
Výstava probíhá již od začátku prosince minulého roku. Během prvních čtrnácti dnů prostory Galerie výtvarného umění v Ostravě si na vlastní oči prohlédla tisícovka návštěvníků. Budete mezi nimi také vy?
Výstava potrvá v Domě umění až do posledního únorového dne. Otevřeno je vždy od úterý do soboty, a to od 10 do 18 hodin. Ve středy přitom můžete využít vstupu zdarma.
datum: 16.01.2009 | autor: Petra Trombalová
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.