Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Ani Národní knihovna nemohla zapomenout na tak významnou osobnost českých literárních a vůbec kulturních dějin, jakou bezesporu je Karel Čapek. 25. prosince to bude sedmdesát let od úmrtí tohoto význačného spisovatele. Takovéto výročí si jistě zaslouží pozornosti – proto spatřila světlo světa putovní výstava Život a doba spisovatele Karla Čapka. K vidění je od 6. listopadu do 16. ledna 2009 v pražském Klementinu.
Čapkovu osobnost mohou návštěvníci obdivovat nejen z hlediska jeho bohatého a kvalitního literárního díla, ale mohou nahlédnout do jeho soukromí (dozví se nejen podrobnosti nejen o Čapkově pověstné zálibě v zahradničení, ale také o dalších koníčcích – sbírání desek nebo cestování). V tom jim zcela určitě pomohou faksimile mnoha dobových dokumentů, plakátů, korespondence, novinových stránek a citátů.
Celá expozice je sestavena z tematicky souvisejících panelů mapujících jednotlivé důležité okamžiky Čapkova života stejně, jako představuje umělcovu prózu, počiny na poli divadelním, novinářskou „řeholi“, politické smýšlení a nakoukne do sféry milostné. V posledně jmenovaném nemůže chybět vztah k Olze Scheinpflugové, Čapkově manželce.
Velmi výraznou osobou ovlivňující Karla Čapka v mnoha směrech byl jeho přítel, prezident T. G. Masaryk. I tomu věnovali organizátoři výstavy nezanedbatelný prostor.
Expozice, kterou má „na svědomí“ Památník Karla Čapka, je umístěna na dvaceti panelech, kterým dělá společnost osm vitrín s knihami, fotografickým materiálem a ukázkami tehdejší novinařiny. Obohacením výstavy je dokumentární film z dílny režiséra Josefa Císařovského.
Další informace s radostí poskytnou stránky Národní knihovny.
datum: 10.12.2008 | autor: Petra Trombalová
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.