Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Noční můra studentů: bibliografické citace

Seminárky.cz

Z našeho webu si lze stáhnout více než 11 000 prověřených, zajímavých a mnohdy objevných školních textů a seminárek. U každé práce si před případným stažením můžete přečíst její charakteristiku, krátkou ukázku a hodnocení. V zápatí našeho portálu Vás ovšem také upozorňujeme na ochranu duševního vlastnictví. Každá seminárka totiž podléhá v plném rozsahu autorskému právu, které zakazuje upravovat studijní materiály nebo je dokonce zneužít bez souhlasu autorů. Možná vám to zní jako banalita, ale představte si, že jste napsali kvalitní diplomku a někdo jiný vaše dosažené výsledky bez vašeho vědomí zpeněží. Navíc se v poslední době množí odhalené případy plagiátorství - podvádění při psaní bakalářských, diplomových nebo disertačních prací. Ne vždy ale student úmyslně podvádí. Spíše se stává, že špatně cituje knihu, ze které čerpal při zpracovávání daného tématu. Kamenem úrazu bývá tedy uvedení použité literatury podle citační normy ČSO ISO 690 a ČSO ISO 690-2.

Před 4 roky dostali dva studenti knihovnictví brněnské Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně - Martin Krčál a Blanka Farkašová skvělý nápad. V rámci předmětu "Počítačová gramotnost" vytvořili interaktivní web, který generuje na základě vámi zadaných údajů o nějaké knize tzv. bibliografické citace podle aktuálního znění České státní normy ISO 690. Nejenže splnili zápočet, ale existence tohoto webu pomohla a stále pomáhá řadě studentů, kteří se trápí správným citováním. Věříme, že web www.citace.com může pomoct i vám při zpracování seminárky.

Martine, jak vlastně vznikly www.citace.com?
„Měli jsme na výběr. Buď absolvovat spoustu nesmyslných úkolů v rámci předmětu „Počítačová gramotnost“ anebo zrealizovat nějaký projekt, který by byl prospěšný ostatním. Zvolili jsme jednodušší cestu - projekt. Nakonec jsme k tomu stejně dělali i ty nesmyslné úkoly ;). Napadlo nás, že by bylo zajímavé vytvořit nástroj na generování citací dle normy ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2. Blanka Farkašová udělala analýzu monografií. Podle toho mi nadefinovala, jak mají být v záznamu uvedena data, v jakém pořadí a s jakou interpunkcí. Já jsem to pak převedl na formulář. Vytvořil jsem script pro generování a výsledkem byl první modul Monografie. Postupně jsme přidali další moduly (viz aktuální stav na www.citace.com - pozn. red.). Bohužel studium a práce v Ústřední knihovně Fakulty sociálních studií MU nás zaměstnávala natolik, že jednotlivé moduly vznikaly jen velmi pomalu.“

Chystáte nějaké změny na webu?
„Bohužel generátor není bez chyb, kterých jsme si vědomi. V létě jsme proto provedli novou analýzu a postupně připravujeme novou verzi interaktivního formuláře pod označením Citace 2.0. Půjde o jednodušší formulář a hlavně citace bude možné jednoduše upravovat a ukládat do databáze a následně je sdílet - tzn. systém bude doplněn o plnohodnotný citační software. Testujeme také importy záznamu z katalogu Masarykovy univerzity, British Library, Amazonu apod. Uživatelé by tak nemuseli záznamy vyplňovat. Chystáme také podrobnější nápovědu a možná i nějaký tištěný manuál.“

Návštěvníky webu překvapivě neobtěžují téměř žádné výraznější reklamy. Jak jsi už řekl, tak se také staráte o pravidelnou aktualizaci. Z čeho hradíš náklady na provoz webu?
„Co se týká reklamy, tak máme na stránkách vloženy reklamní bannery služby Google Adsense. No a právě výdělky z nich v současnosti hradí náklady na provoz webu. Vystihl jsi to přesně, nechceme službu citace.com zbytečně zamořit další reklamou, proto v současnosti hledáme nějakého generálního partnera/sponzora, který by byl ochoten financovat další rozvoj a souhlasil by pouze s prezentací svého loga na úvodní straně a případně v záhlaví.“

Existuje něco podobného na českém netu?
„Alespoň co já vím, tak neexistuje. Většinou je to součást citačního softwaru. Problém je, že jde o zahraniční věci, které ČSN ISO příliš nepodporuji. Možnost vytvářet citace lze také v knihovních katalozích, ale tam je to většinou s chybami.“

Mohl bys ještě závěrem uvést nějaké zajímavosti o webu a třeba i z oblasti informačního knihovnictví?
„V roce 2005 jsme se zúčastnili Ceny Inforum, kterou jsme hned napoprvé získali, což považuji za velký úspěch a ocenění naší práce. Daleko více si ale vážím vysoké návštěvnosti, která se pohybuje v průměru okolo 19000 uživatelů měsíčně. Svědčí to o tom, že naše služba má smysl a motivuje nás to k jejímu dalšímu rozvoji. Velmi zajímavá je pro mě osobně i spolupráce se Státní technickou knihovnou a s tvůrci Jednotné informační brány. Díky tomu je možné předvyplňovat naše formuláře daty z katalogu STK a z JIB. Funguje to ale i obráceně. Jedním kliknutím z vyhledaného záznamu může uživatel najít daný dokument v katalogu STK nebo v jakékoliv jiné knihovně prostřednictvím JIB. Na závěr bych zmínil ještě propojení služby Citace.com s dalším mým projektem pro studenty a akademické pracovníky - systémem Scholert. Jde o volně dostupnou službu, která eviduje články z odborných a vědeckých časopisů. Zdrojem jsou jejich RSS kanály. Články lze vyhledávat, ukládat pod svým účtem, sledovat články dle zadaných klíčových slov nebo sdílet je se sociálními bookmarky apod. Systém je zatím v betaverzi.“

Martinovi děkujeme a přejeme mnoho úspěchů v jeho projektech. A vy si třeba vyzkoušejte, jak snadné je díky generátoru citací vytvářet bibliografické citace. Možná vás to začne i bavit :-).

datum: 08.11.2008 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse