Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Po roce 1989 a hlavně po vstupu ČR do EU k nám míří mnoho cizinců z celého světa. Stáváme se místem, kde by tito lidé chtěli začít nový a snad i lepší život. Podle údajů Českého statistického úřadu u nás usiluje o trvalý pobyt asi 245 000 cizinců, největší část z nich žije v Praze a nejčastěji se jedná o Ukrajince, Rusy a Vietnamce. Je přirozené, že si člověk pro sebe a své nejbližší hledá lepší životní podmínky. Pokud cizinci přicházejí s dobrými úmysly, chutí pracovat, tak bychom je určitě měli přijmout. K úplnému přijetí vedle úředních procedur patří dorozumění se s námi Čechy. Těch, kteří se domluví, je ale málo. České úřady se to snaží změnit. Cizinci, kteří žádají o trvalý pobyt v ČR, musí složit zkoušku z češtiny na úrovni A1 podle Společného evropského rámce pro jazyky.
Od srpna ´08 proto funguje web, který se zaměřuje na pomoc v této věci. Na tomto projektu se podílí hned 3 ministerstva: školství, vnitra, práce a sociálních věcí spolu s Výzkumným ústavem pedagogickým. Adresa webu je: http://www.cestina-pro-cizince.cz.
F A Q
Proč byla zkouška z českého jazyka pro cizince zavedena?
Od 1. ledna 2009 bude cizinec muset prokázat znalost českého jazyka, aby mohl získat povolení k trvalému pobytu na území ČR. To neplatí pro občany EU, Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska. Pokud vás tato problematika zajímá, přečtěte si zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR.
Odkdy lze zkoušku složit?
Od 1. 9. ´08 je možné přihlásit se na zkoušku na jakékoliv jazykové škole v ČR, která má právo vykonávat státní zkoušku. Žadatelé o trvalý pobyt v ČR mají na základě poukazu Ministerstva vnitra 1. pokus složení zkoušky zdarma.
Jak se mohu na zkoušku připravit?
Příprava je dobrovolná. Na webu naleznete doporučení na přípravu.
Co je to úroveň A1?
Znamená to, že se cizinec jednoduše zapojí do rozhovoru v nejběžnějších situacích jako např. vyřizování záležitostí u lékaře, zařízení ubytování, jednání na úřadech.
Jak si můžu ověřit své znalosti českého jazyka?
Třeba tím, že si vyzkoušíte interaktivní verzi zkoušky nanečisto. Klikněte sem:
http://cestina-pro-cizince.cz/?p=zkouska-nanecisto&hl=cs_CZ
Jak se mohu přihlásit na zkoušku a jak probíhá?
Od 1. 9. 2008 se přihlašujete ke zkoušce na školách, které jsou v seznamu: http://cestina-pro-cizince.cz/index.php?p=mista-kde-lze-vykonat-zkousku&hl=cs_CZ. Před zkouškou předložte škole originál poukazu vydaného Ministerstvem vnitra. Díky tomu je zkouška zdarma, jinak si ji platíte sami. Dále mějte u sebe cestovní pas. Během zkoušky raději vypněte mobil a nepoužívejte žádné pomůcky. Pokud uspějete, tak ještě v ten den vám škola vydá osvědčení. Pokud zkoušku neuděláte, tak se příště více naučte a přihlaste znovu.
Good luck!
datum: 26.09.2008 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.