Karel Hynek Mácha: Máj - rozbor k maturitě
Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša - rozbor k maturitě
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor - rozbor k maturitě
Petr Bezruč: Slezské písně
Karel Jaromír Erben: Kytice
Začátek prvního prázdninového měsíce byl ve znamení rozrůstání věhlasného seznamu světového dědictví UNESCO (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu). Do něj se po zasedání organizace v kanadském Québeku zapsalo 27 nových památek. Česká republika měla také svého žhavého kandidáta – lázeňský areál Luhačovice (vznikající rukama architekta Dušana Jurkoviče) – který však bohužel ve velké konkurenci neobstál. Musíme si tak i nadále vystačit s (pouhými) 12 památkami světového formátu – Českým Krumlovem, Prahou, Telčí, poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutnou Horou, Lednicko-valtickým areálem, zahradami a zámkem Kroměříž, Holašovicemi, zámkem Litomyšl, sloupem sv. Trojice v Olomouci, vilou Tugendhat v Brně a židovskou čtvrtí a bazilikou sv. Prokopa v Třebíči.
Česká republika naposledy uspěla v roce 2003, kdy se jí podařilo do V.I.P. seznamu probojovat s již zmiňovanou židovskou čtvrtí a bazilikou sv. Prokopa v Třebíči. Od té doby nemáme v tomto směru úspěch. To se ale nedá říct o našich slovenských „bratřích“. Bodovali již loni a tento rok se vytasili s dřevěnými kostely v Karpatech ze 16. až 18. století, které neunikly pozornosti ani představitelům UNESCO, a Slováci si tak mohli zapsat sedmou čárku na pažbě kulturních památek. Římskokatolické kostelíky v Hervartově a Tvrdošíně, evangelické v Kežmarku, Leštinách a Hronseku a řeckokatolické v Bodružale, Ladomírové a Ruské Bystré jsou nejlepším dokladem styku východní a západní kultury a připomínají průnik lidového a profesionálního stavitelství.
Neuvěřitelné dvě pamětihodnosti pak obhájila Čína, Itálie, Švýcarsko a Mexiko.
Některé z nově zařazených „UNESCO památek“ opravdu stojí za povšimnutí. Snad nejzajímavější přírodní památkou se stala rezervace motýlů monarchů stěhovavých v Mexiku. Motýli jsou vybaveni takřka nadpřirozenými navigačními schopnostmi, neboť bezpečně naleznou 8 000 kilometrů dlouhou cestu z Kanady do mexických zimovišť. Kromě nich se přídomkem přírodní památka mohou pyšnit také stepi a jezera v severním Kazachstánu, jejichž mokřady tvoří důležité místo pro migrující ptáky mnoha mezinárodně ohrožených druhů, a vulkanický ostrov Surtsey ležící v blízkosti Islandu, jenž vznikl v letech 1963-1967 jako výsledek sopečné erupce.
Z vybraných kulturních památek nemůžeme nezmínit historické centrum San Marina (a místní horu Monte Titano) nebo francouzské Vaubanovo opevnění pojmenované podle vojenského inženýra krále Ludvíka XIV. Sébastiena Le Prestre de Vaubana. Írán si připsal na seznam opevněné arménské kláštery, tedy tři komplexy arménského křesťanství. Velice zajímavou je také Rhétská železnice Albula/Bernina ve Švýcarsku, která pojímá dvě historické železniční trati procházející přes Švýcarské Alpy a horské průsmyky.
Pokud sečteme všechny zápisy v Seznamu světového dědictví, dospějeme k číslu 878. Z toho je kulturních památek 679, přírodních pak 174 a smíšených 25, a to vše je k vidění ve 145 zemích celého světa.
datum: 16.07.2008 | autor: Petra Trombalová
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.